Przyczyny wypadania włosów u kobiet

Przyczyny wypadania włosów u kobiet

Większość kobiet doświadcza wypadania włosów w pewnym momencie swojego życia. Jest to normalne i nie powinno być powodem do obaw. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów u kobiet? Jak sobie z nimi radzić?

Zmiany hormonalne

Wypadanie włosów może być przytłaczające i drażniące. Jedną z najczęstszych przyczyn są zmiany hormonalne. Mogą prowadzić do zaburzenia równowagi hormonalnej, co z kolei powoduje wypadanie włosów. Przyczyny występują m.in. w okresach naturalnych takich jak porody, menopauza lub ciąża. Wypadanie włosów może trwać do 3–4 miesięcy po porodzie. Zwykle włosy odrastają bez podjęcia żadnych dodatkowych działań.

Stres – jeden z największych wrogów

Stres jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów u kobiet. Może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, które z kolei bardzo negatywnie wpływają na kondycję włosów. Może być wynikiem wielu różnych czynników, w tym problemów rodzinnych, emocjonalnych, finansowych lub osobistych. Przewlekły stres może prowadzić do trwałego wypadania włosów. Kobiety, które odczuwają dużo stresu, powinny spróbować radzić sobie z nim poprzez relaks w postaci medytacji albo gimnastyki.

Nieodpowiednia dieta

Kolejną główną przyczyną wypadania włosów u kobiet jest nieodpowiednia dieta. Właściwa dieta jest niezbędna do zdrowego wzrostu i utrzymania dobrej kondycji włosów. Niedobór witamin i składników odżywczych takich jak białko, cynk, selen, żelazo oraz witaminy A i B (ryboflawina, niacyna, kwas pantotenowy, biotyna), może spowodować wypadanie włosów. 

Witaminy z grupy B są niezwykle ważne, ponieważ wpływają na prawidłowy stan błon śluzowych i stan skóry. Dodatkowo są potrzebne do prawidłowego wzrostu włosów.

Jeśli chodzi o dietę, warto spożywać paprykę, szpinak, jarmuż, maliny, czarne porzeczki, jagody i owoce cytrusowe. 

Bardzo ważne jest też dostarczanie organizmowi dużych ilości witaminy E, ponieważ poprawia ona poziom nawilżenia włosów i pozytywnie wpływa na ich wzrost. Witamina E znajduje się w pieczywie pełnoziarnistym, orzechach, jajkach, nasionach roślin oleistych, oliwie z oliwek, migdałach, orzechach laskowych i oleju słonecznikowym. Warto także wzbogacić swoją dietę o brokuły, szpinak, jarmuż, pomidory i brzoskwinie. Aby utrzymać zdrowy wzrost włosów, konieczne jest spożywanie odpowiednich składników odżywczych!

Choroby skóry

Choroby skóry takie jak łuszczyca i łojotokowe zapalenie skóry, są również jednym z głównych czynników powodujących wypadanie włosów u kobiet. W obu przypadkach powodują stan zapalny, który prowadzi do wypadania włosów. Leczenie choroby skóry jest konieczne, aby zapobiec dalszemu wypadaniu włosów.

Czy leki mogą powodować wypadanie włosów?

Niektóre leki mogą również powodować wypadanie włosów po ciąży. Należą do nich leki przeciwdepresyjne, leki przeciwbólowe, leki chemioterapeutyczne stosowane w leczeniu nowotworów oraz leki stosowane w leczeniu trądziku. Kobiety, które przyjmują te leki, powinny skonsultować się ze swoim lekarzem w celu uzyskania informacji na temat potencjalnych skutków ubocznych.

Wypadanie włosów u kobiet może mieć wiele przyczyn, od zmian hormonalnych po stres i niewłaściwą dietę. Aby zminimalizować ryzyko wypadania włosów, bardzo ważne jest, aby zidentyfikować przyczynę i jak najszybciej zastosować odpowiednie środki zaradcze.Podobne tematy
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *